המערכת החמישית לירושלים

הודעות
12/01/2022
בהתאם להנחיות רשות המים, וכחלק מחיבור הצפון למתקן ההתפלה העתידי בגליל המערבי, החלה הזרמת המים החדשה בצנרת ההולכה הצפונית. הזרמת המים עשויה במקרים מיוחדים לשנות את גוון המים. להסבר על התהליך וההשפעות שלו
16/02/2022
אנו מתכבדים להגיש את דוח ה- ESG הראשון של מקורות לשנים 2020-2019 לצפייה בדו"ח

מים דרך הרים, טכנולוגיה וחזון.

מערכת המים החמישית לירושלים נועדה לתת מענה לביקוש למים בבירת ישראל, העיר הגדולה במדינה, ב-50 השנים הבאות. את זה אנחנו עושים על-ידי תגבור משמעותי של אספקת מים מותפלים לירושלים. 

מקליטתם של המים בגובה פני הים ועד להעלאתם לעיר, הניצבת בגובה של כ-900 מטר, אנחנו מובילים מגה פרויקט, שבשל חשיבותו הוכר על-ידי ממשלת ישראל כמפעל תשתית לאומי. 

מגה הפרויקט נבנה בשני מקטעים, כאשר המקטע הראשון כבר מאחורינו, בעוד שהמקטע השני נמצא בשלבי סיום וכולל אתגר הנדסי חסר תקדים: כריית מנהרת מים ראשונה מסוגה בעולם. המנהרה תאפשר את העלאת המים לגבהים הנדרשים, דרך שטח הררי, מבותר ובעל רגישות נופית גבוהה. 

מכונה לקריית מנהרת מים מערכת חמישית לירושלים

בתוך ההרים, לאורך 13 ק"מ  ודרך צנרת בקוטר עצום של 4 מטר, נזרים בלחץ כמויות אדירות של מים, באמצעות תחנות שאיבה מתקדמות, שיוקמו בכניסה למנהרה וביציאה ממנה. תחנות אלו יבטיחו דחיפה מהירה של המים, בשילוב חיסכון רב באנרגיה. 

גם בכרייה עצמה של המנהרה ניתן ביטוי לחדשנות הטכנולוגית וההנדסית. הכרייה בוצעה בתהליך TBM (Tunnel boring machine), שבנוסף לרמת גבוהה של ביצוע איפשר לצמצם למינימום את הפגיעה בחיים ובסביבה.

בתום הביצוע תתחולל מהפכה של ממש בתחום תשתיות המים: כמו רכבים החוצים הרים במנהרת כבישים, המים יחצו הרים במנהרת הולכה, בדרך לפסגות טכנולוגיות והנדסיות חדשות, למען החיים והפיתוח בפסגות ההרים.   

בניית בריכת מים מערכת חמישית לירושלים