המערכת החמישית לירושלים

מים דרך הרים, טכנולוגיה וחזון.

מערכת המים החמישית לירושלים נועדה לתת מענה לביקוש למים בבירת ישראל, העיר הגדולה במדינה, ב-50 השנים הבאות. את זה אנחנו עושים על-ידי תגבור משמעותי של אספקת מים מותפלים לירושלים. 

מקליטתם של המים בגובה פני הים ועד להעלאתם לעיר, הניצבת בגובה של כ-900 מטר, אנחנו מובילים מגה פרויקט, שבשל חשיבותו הוכר על-ידי ממשלת ישראל כמפעל תשתית לאומי. 

מגה הפרויקט נבנה בשני מקטעים, כאשר המקטע הראשון כבר מאחורינו, בעוד  שהמקטע השני נמצא בשלבים מתקדמים וכולל אתגר הנדסי חסר תקדים: כריית מנהרת מים ראשונה מסוגה בעולם. המנהרה תאפשר  את העלאת המים לגבהים הנדרשים, דרך שטח הררי, מבותר ובעל רגישות נופית גבוהה. 

בתוך ההרים, לאורך 13 ק"מ  ודרך צנרת בקוטר עצום של 4 מטר, נזרים בלחץ כמויות אדירות של מים, באמצעות תחנות שאיבה מתקדמות, שיוקמו בכניסה למנהרה וביציאה ממנה. תחנות אלו יבטיחו דחיפה מהירה של המים, בשילוב חיסכון רב באנרגיה. 

גם בכרייה עצמה של המנהרה ניתן ביטוי לחדשנות הטכנולוגית וההנדסית. הכרייה מתבצעת בתהליך TBM (Tunnel boring machine), שבנוסף לרמת גבוהה של ביצוע מאפשר לצמצם למינימום את הפגיעה בחיים ובסביבה.

בתום הביצוע תתחולל מהפכה של ממש בתחום תשתיות המים: כמו רכבים החוצים הרים במנהרת כבישים, המים יחצו הרים במנהרת הולכה, בדרך לפסגות טכנולוגיות והנדסיות חדשות, למען החיים והפיתוח בפסגות ההרים.   

5 th system to jerusalem