הגדלת מתקן התפלה סבחה

מרחיבים את עורק החיים למדבר

בקצה החבל הצחיח ביותר בישראל, הפכה העיר אילת למרכז תיירות עולמית ומקומית. מה שתרם לעיר לצמוח למעמדה דווקא במדבר, הוא מפעל ההתפלה סבחה, שמהווה 60 שנה את עורק המים הראשי לחיים, לבתי  המלון ולאטרקציות שבה, כמו גם לניהול חקלאות מתקדמת באזור. 

מפעל סבחה הוא גם מתקן ההתפלה הראשון שהוקם בישראל ובמזרח התיכון כולו, בתחילה על בסיס שיטת האידוי ובהמשך שודרג לשיטת "האוסמוזה ההפוכה". לאורך השנים הפך המפעל לאחד מהמתקדמים ומהייחודיים בעולם בתחום ההתפלה, בגלל יכולתו להתפיל מים מליחים ממקורות שונים – מי תהום ומי ים, תחת קורת גג אחת. ליכולות אלו מתווספות גם יעילות אנרגטית יוצאת דופן בתהליכי ההתפלה ורגישות סביבת גבוהה, העומדת בתקני איכות סביבה מחמירים. 

כעת, אנו זורמים אל גל נוסף בפיתוח המפעל, כדי לספק את צרכי המים של התיירות והחקלאות במדבר בשנים הבאות. בשלב הראשון של הפיתוח, כחלק מתכנית כוללת, אנחנו מקימים מערכת ימית חדשה, שתוביל כמויות מי ים גדולות יותר להתפלה במפעל. את תחילתו של הפרויקט אפשר לראות כבר היום, עם הקמת אסדה בים לביצוע סקר גיאולוגי, בעומק של 0.5 ק"מ, כהכנה להקמת המערכת החדשה. ממצאי הסקר יסייעו לבצע את צנרת הולכת המים מהים ליבשה, בתוואי המדויק והיעיל ביותר. 

בפרויקט ההתפלה אנחנו פותחים ים של הזדמנויות חדשות להמשך שגשוג התיירות והחקלאות המדברית.