דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
SharePoint
חיפושחפש

גליון 29 | ספטמבר 2011 | ®WaTech | יחידת מערכות מידע
ביל גייטס ובית השימוש האולטימטיבי

עפ"י WORLDCRUNCH, SEPTEMBER 2011

קרן ביל ומלינדה גייטס פועלת במלוא המרץ לפתח בית שימוש הגייני שאינו משתמש במים להדחה, כפתרון חדשני לסניטציה באזורים אורבניים עניים.

מדענים בקרן של ביל ומלינדה גייטס בוחנים דרכים שונות לתיעול הפסולת האנושית לשימושים יעילים, דוגמת הפקת זרם חשמלי מצואת אדם או טיהור שתן והפיכתו למי שתייה. ביל גייטס, מייסד מייקרוסופט שהפך לגדול הפילנטרופים בעולם, רוצה להמציא מחדש את בית השימוש.
הרעיון הגדול הזה שמטרתו להיטיב עם האנושות זוכה כעת לסיוע ממשלם המיסים הגרמני, לאחר ששר הפיתוח של גרמניה, דירק ניבל, ייעד 10 מיליון דולר לפרויקט משותף עם קרן ביל ומלינדה גייטס. במסגרת הפרויקט שיימשך חמש שנים, 800 אלף איש בקניה יזכו בגישה למתקנים סניטריים ו-200 אלף איש ייהנו ממי שתייה נקיים.

המטרה היא למצוא פתרונות חדשניים לסניטציה באזורים אורבניים עניים. גייטס אומר שזהו הזמן לסיים את עידן בתי השימוש הקלאסיים. הוא מצביע על כך שלמרות כל ההישגים האחרונים, 40% מאוכלוסיית העולם או כ-2.5 מיליארד בני אדם עדיין חיים ללא אמצעים לשטיפת צואה באסלה. ומכיוון שמשאבי המים בעולם מוגבלים, נפסלת האופציה להעניק להם שירותים מערביים.

העניין דורש טיפול דחוף: היעדר מתקנים סניטריים ואמצעים היגייניים להרחקת פסולת מאיצים התפשטות מחלות. לפי הערכות יוניצ"ף (UNICEF), ל-1.1  מיליארד בני אדם ברחבי העולם אין גישה לשום סוג של בית שימוש או לאמצעים אחרים להרחקת פסולת. עובדה זו גורמת לזיהום מי השתייה ועלולה לגרום למחלות מעיים המתפשטות במהירות.

לפי הערכות יוניצ"ף, לפחות 1.2 מיליון ילדים מתחת לגיל 5 מתים ממחלות מעיים בכל שנה. הסיבה העיקרית היא מגע עם צואת אדם. בסוף יוני, אישר המזכיר הכללי של האו"ם, בן קי-מון, יחד עם יוניצ"ף תוכנית סניטציה לחמש שנים, שבמסגרתה מספר האנשים החיים ללא גישה לשירותים, יופחת בחצי עד שנת 2015. קי-מון מדגיש כי מתקנים סניטריים לא משחקים תפקיד חשוב רק בהפחתת העוני בעולם, אלא הם גם בעלי חשיבות מכרעת להשגת פיתוח בר קיימא ולהשגת מטרות המילניום.

המהנדס ההולנדי פרנק ריז'ברמן מסכים. הוא עומד בראש מחלקת מים, סניטציה והיגיינה בקרן ביל ומלינדה גייטס ועובד כעת על שני פרויקטים. באחד מהם, הקרן תומכת בהקמת שירותי "בול פגיעה" באזורים כפריים ובשכונות עוני בהם אין מתקני סניטציה. בפרויקט השני, היא תומכת במחקרים ומעניקה מלגות למדענים המעלים רעיונות חדשים לשימוש בפסולת אנושית. לדבריו, נערכו ניסויים לבחינת האפשרות להפוך צואה לסוג של מיקרו-גל בו ניתן להשתמש כמקור אנרגיה.

להתגבר על התחושה הראשונית

ריז'ברמן אומר שישנן בקטריות ביולוגיות המסוגלות להפוך אשפה לקומפוסט, ומדבר גם על האפשרות להפוך שתן למי שתייה. "פסולת אנושית יכולה להיות מכרה זהב של ממש", הוא מתלוצץ. בהתחשב במשאבי המים המוגבלים בעולם, קרן גייטס ומדיניות הפיתוח הגרמנית תומכות גם בפרויקטים שונים לבתי שימוש יבשים שאינם מחייבים שטיפת פסולת באסלה, ומפרידים בין צואה לשתן כדי לייבש אותם.

שיטה נוספת שזוכה לקדימות על ידי קרן גייטס בדרום אפריקה היא שימוש בשתן של 400 אלף איש כדי לייצר דשן חנקני בצורת אבקה, אם כי טכניקה הייטקיסטית דומה נבדקת כעת על ידי החברה לשיתופי פעולה בינלאומיים (GIZ) באשבורן, גרמניה. "הפרויקטים של גרמניה וקרן גייטס משלימים זה את זה", אומר שר הפיתוח הגרמני, וריז'ברמן מוסיף כי "לא קל להסביר את חשיבות המחקרים הללו, מפני שכל מה שקשור בפסולת אנושית מעלה את "פקטור האיכס".
יתרה מכך, רבים מאלה שהמחקרים הללו נוגעים להם, לא משוכנעים שהשימוש בשירותים הוא רעיון טוב מלכתחילה. "עבודה רבה עוד לפנינו", אומר ריז'ברמן, שזוכה לגיבוי מלא מהבוס.

המיליארדר עצמו מנסה לקדם בכל הזדמנות את סוף עידן בתי השימוש המערביים המסורתיים. באפריל נפגש גייטס בברלין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל והנשיא כריסטיאן וולף. במסיבת העיתונאים הוא אמר לכתבים כי הם לא דיברו על פוליטיקה אלא דנו בנושא "בית השימוש האולטימטיבי".

לאתר מקורות | לקטלוג WaTech® | צור קשר | להוספה לרשימת תפוצה
יחידת ®WaTech | רח' לינקולן 9, | תל-אביב. | 67134 | Israel | טלפון: 03-6230897