מודעות לעיתונות

הודעות
12/01/2022
בהתאם להנחיות רשות המים, וכחלק מחיבור הצפון למתקן ההתפלה העתידי בגליל המערבי, החלה הזרמת המים החדשה בצנרת ההולכה הצפונית. הזרמת המים עשויה במקרים מיוחדים לשנות את גוון המים. להסבר על התהליך וההשפעות שלו
16/02/2022
אנו מתכבדים להגיש את דוח ה- ESG הראשון של מקורות לשנים 2020-2019 לצפייה בדו"ח

עושים היסטוריה – לראשונה בתולדות המדינה אזור הערבה יתחבר למערכת המים הארצית

בהשקעה של כחמישים מיליון שקל הונח קו הולכת מים באורך 30 ק"מ שיחבר את יישובי הערבה למערכת המים הארצית. המערכת תספק כשמונה מיליון קוב מים לשנה עבור משקי הבית והחקלאים

עושים היסטוריה בנגב: חברת מקורות השלימה בימים האחרונים חיבור ראשון מסוגו של אזור הערבה התיכונה למערכת הולכת המים הארצית. מדובר בפרויקט שאושר ברשות המים לפני מספר שנים, והוקם בתוך פחות משנה עם חיבור קו מים באורך של כ-30 ק"מ שיחבר בין אזור דימונה דרומה לאזור הערבה, ובעלות שנאמדת בכחמישים מיליון שקל.

אזור הערבה התבסס בעבר על אספקת מים מקידוחים מקומיים שכללו גם מים מליחים. הביקוש למים באזור גדל בקצב גבוה ומתמיד ביחס להיצע המקורות באזור, פועל יוצא של גידול באוכלוסיית המקום והרחבת ההשקעות בחקלאות מקומית. מצוקת המים הובילה לאישור תוכנית אב על ידי רשות המים, שעיקרה הזרמת מים מהמערכת הארצית דרומה לערבה, כאשר בשנת 2018 הושלם השלב הראשון של תוכנית האב על ידי מקורות ובאמצעות חברת הבת שלה שח"מ, שהשלימו פרויקט הנחת קו מים מבריכות צפית ועד נווה זוהר וכיכר סדום. השלמת החלק הראשון של תכנית האב אפשרה הזרמה של עד 4 מיליון קוב מים בשנה לצרכי לחקלאות ולשימוש שוטף על ידי המלונות שמוצבים בצמוד לים המלח.

הבוקר (ה') כאמור הושלם החלק השני של התכנית ובזמן קצר של פחות מעשרה חודשים. הפרויקט החדש כולל הנחת קו הולכת מים בקוטר 20 אינץ' (צול) ובאורך כ-30 ק"מ, מאזור דימונה דרומה לערבה, ובכך לראשונה בתולדות המדינה חוברה גם הערבה התיכונה למערכת המים הארצית. הפעלת קו המים החדש תאפשר הגדלת כמויות המים מהמערכת הארצית לאזור ועד ל-8 מיליון מ"ק לשנה ובמקביל תשפר איכות המים המסופקים לחקלאות האזור.

יו"ר דירקטוריון מקורות יצחק אהרונוביץ' אמר ש"חברת מקורות ממשיכה לחבר את כלל חבלי המדינה למערכת המים הלאומית. בעתיד יוצב במקום מתפיל מים חדש, כזה שיגדיל עוד יותר את היצע המים שמשקי הבית וחקלאי האזור ייהנו ממנו".

מנהל רשות המים גיורא שחם סיכם ש"לראשונה מאז הקמת המדינה מתיישבי הערבה המרכזית מתחברים למערכת המים הכללית של ישראל. מאמץ משותף של רשות המים וחברת מקורות הביא מבצע הנדסי מורכב זה לכלל סיום. אספקת מים זו תגביר מאד את הרווחה של מתיישבי חבל ארץ חשוב זה".