עמוד הבית | חדשות | מכרזים | יצירת קשר | דרושים | חופש המידע | English
מפעל הסינון המרכזי 
דלג על קישורי ניווט
דלג על קישורי ניווט
אבטחת איכות מי השתייה
טיפול במים
מפעל הסינון המרכזי
מעבדות לבדיקת איכות מים
מניעת זיהום מקורות המים
משק מים לשעת חירום
ביטחון איכות המים
מידע שימושי
ספקים
צרכן ביתי
אקדמיה
תלמידים
 
שירות לקוחות
רשויות מוניציפליות ותאגידים
תעשיה וחקלאות
 
Skip Navigation Linksפתרונות איכות מים > מפעל הסינון המרכזי
 
מפעל הסינון המרכזי 
 
מפעל הסינון המרכזי, היחיד מסוגו בארץ והרביעי בגודלו בעולם, מבשר על עידן חדש בתחום הטיפול באיכות מי השתייה בישראל. המפעל מציב את חברת המים הלאומית, מקורות, בשורה הראשונה עם מדינות העולם המערבי בטיפול באיכות מי השתייה.

חברת מקורות מספקת את מרבית המים לתושבי מדינת ישראל. כדי להבטיח שהמים יגיעו לבתים באופן שוטף ובאיכות גבוהה, מבצעת מקורות פעולות רבות כשאחת מהחשובות ומהמורכבות שבהן היא הפיכת המים הנשאבים ממקורות שונים למים באיכות הראויה לשתייה. משרד הבריאות קובע את מדדי איכות המים בישראל ומעדכן מעת לעת את הגדרות איכות המים, לרבות ערכי העכירות.

טיפול במי הכנרת

מקור מי השתייה הראשי של ישראל הוא הכנרת. זהו מקור מים עילי שממנו מספקת מקורות מים מדי יום לכמחצית מתושבי המדינה באמצעות "המוביל הארצי" – עורק המים הראשי של מדינת ישראל.

עם הפעלת המוביל בשנת 1964 שימשו מרבית מי הכנרת לצרכים חקלאיים ומקצתם לצרכים ביתיים. במהלך השנים ובעיקר ב-20 השנה האחרונות, הוחמרו דרישות משרד הבריאות והשימוש במים השתנה. מרבית המים הופנו לצרכים ביתיים ומקצתם לצרכים חקלאיים כשהטיפולים במים הורחבו בהתאם. על מנת שמקורות תספק מים באיכות הנדרשת, פיתחה החברה שיטות טיפול ייחודיות, פיזיקו-כימיות וביולוגיות.

שיטת הטיפול הפיזיקו-כימית התבססה על מערך להוספת חומר השבחה למים המכונה אלוּם. בעזרת ערבוב החומר במים ובחישתו המהירה נלכדים החלקיקים הלא רצויים ל"פתיתים" כבדים וגדולים, ועל ידי כך הם שוקעים ומסולקים מהמערכת.

מקורות הוסיפה חומרי השבחה נוספים למים כדי לוודא שהמים הזורמים בצינורות אכן יהיו בטוחים לשתייה. שיטת הטיפול הביולוגי התבססה על שימוש בדגים במאגרי המים. הדגים ניזונים באופן טבעי מאותם חלקיקים הפוגמים באיכות המים, מבלי לזהם אותם.

אתר אשכול

שאיבתם של מי הכינרת מתחילה באתר ספיר. מכיוון שמי הכנרת נמצאים כ-212 מטר מתחת לפני הים יש צורך להעלותם לגובה של 152 מטר מעל לפני הים. בעזרת צינור לחץ "נדחפים" המים למעלה ומוזרמים דרך תעלות פתוחות, צינורות ומאגרים לאתר אשכול שבבקעת בית נטופה לצורך טיפול ואספקה ללקוחות.

אתר אשכול נחלק לשני מאגרים: מאגר שיקוע ומאגר תפעולי. במאגר השיקוע עוברים המים סדרה של טיפולים, ובמאגר התפעולי מווסתים את כניסת המים לצינור "המוביל הארצי" על פי הצרכים השונים. לאחר כניסתם של המים הנקיים לצינור "המוביל הארצי" הם מוּבלים דרומה, למערכות אספקת מים אזוריות ברחבי מדינת ישראל. משם מסופקים המים ללקוחות מהמגזרים העירוני, התעשייתי והחקלאי.

מחקר, תכנון ופיתוח

שיטות הטיפול שפותחו על ידי מקורות סייעו רבות בטיהור המים ואּפשרו להשיג ערכי עכירות נמוכים המעידים על מים באיכות טובה. אולם משרד הבריאות החמיר את הדרישות, וחייב הורדה הדרגתית של רמת העכירות המותרת במים, מ-5 יחידות עכירות עד ליחידת עכירות אחת בלבד.

היה ברור כי לטווח הארוך נדרש פיתוח אמצעי נוסף לטיפול במים. מחקרים וניסויים בעולם הצביעו על הסינון כאמצעי היעיל ביותר להבטחת רמת העכירות הנדרשת. לאחר תהליך ארוך ויסודי, שכלל בדיקות רבות של צוותים ישראליים ובין-לאומיים, הוחלט על הקמת מפעל הסינון המרכזי באתר אשכול, בעלות של כ-550 מיליון ₪.

לאחר קבלת ההחלטה הקימה מקורות מתקן סינון ניסויי על מנת לסייע בתכנון מיטבי של המפעל. בהמשך נערכה החברה למשימה המורכבת והמאתגרת של הפעלתו ותחזוקתו. ההיערכות כללה הקמת מִנהלת מקצועית שתפקידה המרכזי היה לנהל ולפקח על הפרויקט עד להשלמתו. בנוסף גובשה תכנית הכשרה מקצועית לעובדי המפעל, במסגרת "בית ספר" ייעודי לנושא. בתום תקופת ניסיון והרצה קיבלה לידיה מקורות את האחריות המלאה על מפעל הסינון המרכזי.

מפעל הסינון המרכזי

מפעל הסינון המרכזי הוא מהמורכבים מסוגו בעולם. המפעל משלב טכנולוגיות, שיטות הנדסיות ותהליכי תפעול מתקדמים ביותר. רוב מערך הבקרה של המפעל מתפקד באופן אוטומטי, וכמות כוח האדם הנדרשת לתפעולו קטנה בהשוואה למתקנים בסדר גודל כזה. כל זאת במטרה להבטיח תהליך סינון וטיפול אמין, מהיר ובטוח, בעלויות נמוכות ככל האפשר.

כדי להבטיח אספקת מים אמינה באיכות טובה קיים במפעל מערך מתקדם של אמצעי בדיקה ובקרה, המפקחים על איכות מים ועל תהליכי הטיפול והתפעול. כמו כן, נבנה באזור המפעל חדר בקרה מרכזי המאויש על ידי עובדים מיומנים ופועל ללא הפסקה. תהליכי התפעול ואמצעי הבדיקה מקושרים באמצעות מערכת בקרה ממוחשבת לחדר הבקרה. בנוסף למעקב ולאיסוף נתונים מתריעה המערכת בזמן אמת על כל חריגה מדרישות התפעול או איכות המים.


מקורות מזמינה אתכם לבקר במרכז המבקרים

PDF icon  להורדת פרוספקט על מפעל הסינון המרכזי לחצו כאן

חושבים ירוק

חברת מקורות רואה חשיבות רבה בשמירה על ערכי הנוף והטבע. גם במהלך הקמת מפעל הסינון המרכזי גילתה מקורות רגישות רבה לנושא ההגנה על הסביבה ודאגה להטות קטע מנחל יפתח-אל שעבר במרכז המפעל לתוואי חלופי, כדי למנוע פגיעה בבעלי החיים, בצומח ובבעלי חיים נוספים החיים בנחל. בנוסף, החברה ערכה שיקום נופי וצמחי והעתיקה 130 עצי אלון תבור שהיו בשטח חפירות אפיק הנחל החדש לאזור המעבדה של מקורות באתר אשכול. 

מפעל הסינון המרכזי 
 
האתר מומלץ לצפיה ברזולוציה של: 768*1024 פיקסלים