חיבור מתקן התפלה שורק למערכת המים הארצית

חיבור מתקן התפלה שורק למערכת המים הארצית


 

"מקורות" חיברה את מתקן ההתפלה שורק - שהוא המתקן הגדול ביותר מסוגו בארץ להתפלת מי ים – למערכת "המוביל הארצי החדש". "מקורות" שמה בתחנה זו  דגש מיוחד על נושא איכות המים. במקום הוקמו מערכות ניטור משוכללות עם מיטב המכשור הקיים. מהבריכות יישאבו המים לאחר שיעברו טיפול משלים באמצעות תחנת השאיבה הכוללת 6 יחידות שאיבה לספיקה של 26,000 מק"ש, וייסנקו על-ידי מספר קווים בקוטרים שבין 50 אינצ' ל- 100 אינצ' למערכת המים הארצית (קו ירקון מערבי) ולדרום גוש דן.

 

מערכות איכות המים תוכננו ונבנו בלב השטח, עם גישה נוחה וקרובה לנקודות ההזרקה והדיגום, דבר המייעל את התהליכים השונים. הבנייה  בוצעה על ידי "שח"מ מקורות ביצוע", ברמה הגבוהה ביותר ובגימור ההולם את תנאי השטח. הפרויקט לווה על ידי מרחב המרכז באופן צמוד בהיבט של איכות מים ובעת הצורך נעשו התאמות בשטח על מנת להגיע לתוצאה  הטובה ביותר.

 

הייחוד של תחנת שורק מתבטא בכך שהמים המותפלים נאגרים בשתי ברֵכות בטון עצומות, 75,000 מ"ק כל אחת אשר מבוססות על כלונסאות, ולא במאגר כמו במתקנים אחרים, וזאת בשל חוסר היציבות של הקרקע החרסיתית שמתחת.

בשלב הראשון מתבצעת התפלה של כ-150 מיליון מ"ק מים בשנה ובשלב השני מתוכנן המתקן  להתרחב  ולהתפיל עד כ-300 מיליון מ"ק מים בשנה.