חיבור מתקן ההתפלה חדרה למערכת המים הארצית

חיבור מתקן ההתפלה חדרה למערכת המים הארצית

הפרויקט הלאומי הגדול ביותר של "מקורות" מאז בניית "המוביל הארצי" מאפשר למערכת המים הארצית לקלוט את המים המותפלים ממתקן ההתפלה בחדרה ולהגביר את השליטה בוויסות ובזרימת המים לכל הכיוונים ובהתאם לצרכים.


בניית מתקני התפלה לאורך חופי הארץ נמצאת בתנופה. חברת מקורות באמצעות "שחמ מקורות ביצוע" חברה-בת של "מקורות", ביצעה את פרויקט קליטת המים המותפלים ממתקן ההתפלה בחדרה למערכת אספקת המים הארצית- המוביל הארצי- בחיבור מצר. העבודה התבצעה בלוח זמנים חסר תקדים, במקצועיות רבה ואיכות גבוהה תוך הצגת יכולות טכנולוגיות, הנדסיות וניהוליות מרשימות, ועמידה במסגרת התקציבית.


הצלחת הפרויקט מציינת הישג גדול ל"מקורות" ותרומה אדירה למדינת ישראל ולמשק המים! המתקן בחדרה ומערכת קליטת המים ממנו למערכת הארצית, שיספקו 127 מיליון מ"ק מים מותפלים בשנה, מהווים מודל שיושם בשנים הקרובות בחיבורם של מתקני התפלה נוספים לאורך הים התיכון. כך תקטן התלות במי גשם ובכינרת, והים יהפוך למקור המים המרכזי לצרכיה של מדינת ישראל. בתוך כך, ניתן יהיה להזרים מים מהצפון לדרום, מדרום לצפון ולכל יתר חלקי המדינה דבר שיאפשר ניהול משולב, יעיל וחסכוני באנרגיה.

 

תגובה בזמן אמת לדרישות המשתנות

 

המערכה החדשה היא פרי היערכות ותכנון שנמשו שנים ארוכות. היא תנוהל על ידי אנשי "מקורות" מתוך חדרי בקרה משוכללים, באמצעות מערכות ניטור איכות המים ושליטה מתקדמות בעולם, ותאפשר תגובה בזמן אמת לדרישות המשתנות של צרכני המים השונים.


מתכון לביצוע


הפרויקט שנוהל על ידי מטה חברת "מקורות" וחברת "שחמ מקורות ביצוע" כלל:


•הנחת צנרת בקוטר 80 אינטש לאורך 15.6 קילומטר
•הקמת מאגר בנפח 90,000 סמ"ק הכול כיסוי צף
•הקמת תחנת שאיבה לספיקה של 18,000 מק" ש, הכוללת שש משאבות לספיקות של 3,600 מק"ש כל אחת- פרי תכנון וביצוע של שחמ.
•הקמת מערכת לטיפול במים
•החלפת קטע מצינור המוביל הארצי בחיבור מצר בקוטר של 108 אינטש

 

מודל לפעילות עתידית


פרויקט קליטת המים המותפלים בחדרה, מהווה אבן-דרך, דגם ומופת ראויים לשורה של פרויקטים עתידיים המשרתים את התפיסה החדשה של ניהול, ניתוב והולכת משאבי המים של ישראל, בעשור השני של המאה ה-21.