יום "מקורות המים בכנסת"

יום "מקורות המים בכנסת" – 7 בפברואר 2012במסגרת האירועים לציון מלאת 75 שנים להיווסדה של חברת "מקורות", קיימה החברה ב-7 בפברואר 2012 את יום "מקורות המים" בכנסת, במעמד נבחרי הציבור. יום זה הוקדש למים, משאב החיים, ולמי שנושא בשליחות הלאומית לאספקת מים לכל ברז בישראל – הלא הם "אנשי המים", עובדי "מקורות" שרואים את ייעודם בדאגה מתמדת לאספקת מים לכל אזרח במדינת ישראל - מהחייל על פסגות החרמון ועד לחקלאי שבקצה הערבה.

 

באופן סמלי התקיים האירוע יום לפני ט"ו בשבט, יום חגה של כנסת. האירוע בבית המחוקקים של המדינה הדגיש את מחויבותה ואחריותה של חברת המים הלאומית לאספקת מים באיכות מיטבית 24 שעות ביממה, בכל עת ובכל עונה.
מטרת ציון "יום מקורות המים" בכנסת הייתה לקבוע סדר יום  שישפיע, באמצעות הסברה, על דעת נבחרי הציבור בכל הנוגע לפעולותיה של "מקורות".

 

בבוקרו של אותו יום, עוד לפני האירוע בכנסת, העניקו יושב ראש "מקורות", מנכ"ל החברה, ומזכיר ארגון העובדים ומנהלת אגף תקשורת, הסברה ודוברות לנשיא המדינה, מר שמעון פרס, מדליה שהופקה על ידי החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות במיוחד ליום זה.

 

יום "מקורות המים" בכנסת נפתח בדיונים חשובים בשש מוועדות הכנסת: ועדת הכספים, ועדת הכלכלה, ועדת חוץ וביטחון, ועדת החינוך, ועדת המדע והטכנולוגיה, וועדת הפנים והגנה על הסביבה. בוועדות הוצגה עבודתה של "מקורות" בתחומים הרלוונטיים, מתוך ראייה לאומית לפיתוח משק המים לדורות הבאים, בכל הוועדות התקבלו הצעות ההחלטה שהגישה "מקורות" והנושאים ימשיכו להיות מטופלים ברמת הכנסת, הממשלה והרוגלטור.

 

בצהרי היום התקיים אירוע חגיגי באודיטוריום, במעמד שר האנרגיה והמים באותם ימים, ד"ר עוזי לנדאו, וח"כ משה מטלון.

השר לנדאו אמר לאורחים: "נעשה כל שנוכל כדי להנחיל את סיפור המים המשלב את תקומת העם בארצו, עם חזון חלוצי בהפקה של 'מקורות'. גם כיום... 'מקורות'... היא הראשונה לעזור ולתקן. 'מקורות' היא גם תנאי חשוב לאופציות משופרות לשלום עתידי, באזור שבו מים היו יקרים מנפט. עם 'מקורות' יש גאווה וכבוד".


ח"כ מטלון אמר: "אני חושב שזה בדיוק הזמן וזו העת לתת לחברת 'מקורות' את המקום הראוי לה כנכס לאומי של מדינת ישראל..., את כל האפשרויות להוביל את משק המים לאן שהוא צריך להגיע, ולמקומו האמיתי גם בישראל וגם באזור."

 

אלכס ויז'ניצר, שכיהן כיו"ר "מקורות" באותה תקופה, אמר כי הוא "גאה מעל במה זו להיות זה שמייצג את היהלום של מדינת ישראל, חברת 'מקורות'. 'מקורות' היא הגוף הוותיק ביותר, היא הגוף החזק..., המוביל... והמקצועי ביותר כזרוע הביצוע של ממשלת ישראל. לאן ש'מקורות' מגיעה עם המים מגיעה הריבונות של מדינת ישראל עם פיתוח הארץ".

 

מנכ"ל החברה, שמעון בן חמו, ציין ש"מעטות הן החברות במשק בישראל מהמגזר הציבורי או הפרטי אשר הצליחו לאורך כל כך הרבה שנים לשמור על מעמדן, ויותר מזה, להציג עקומת התקדמות מתמדת ושינוי כפי שהוצג היום. חברת 'מקורות' יוצרת במהלך 75 שנות קיומה מארג תשתיתי המרשת את המדינה לאורכה ולרוחבה. מארג שבין מפעליו הבולטים ניתן למנות את 'המוביל הארצי', מערכת המים הארצית, מתקנים להשבת מי קולחים להשקיה, מפעלי התפלת מי ים ומים מליחים ומתקן הסינון המרכזי לשיפור איכות המים. מארג זה הוא שמאפשר הלכה למעשה את קיום החיים בישראל הממוקמת באזור שחסך בולט במים הוא ממאפייניו הבולטים. 'מקורות' פועלת בכל מישור אפשרי על מנת להבטיח בכל עת ובכל תנאי פתרונות מים מיטביים לאזרחיה של מדינת ישראל בעתיד הקרוב והרחוק".

 

 יו"ר ארגון העובדים באותה תקופה, מאיר אלעזרה, אמר כי "75 שנים קשות עברו על חברת 'מקורות' במאבקיה, בכל נושא, בכל פרויקט. בכל פעולה ש'מקורות' ביקשה לבצע עבור מדינת ישראל נתקלנו בקשיים כאלה ואחרים. אבל בסופו של דבר הגענו לחברה שאנחנו יכולים להתגאות בה כעובדים, כעוסקים במלאכה, כמפתחים את משק המים הישראלי... חברה טכנולוגית, חברה מקצועית שמחזיקה את המים במדינת ישראל".

 

במהלך האירוע העניקה החברה את "פרס מקורות המים" לשותפיה לעשייה בתחום המים, על תרומתם הייחודית בתחומי החינוך, החקלאות, החדשנות הטכנולוגית והחיסכון במים. תחומים אלה משקפים את הערכים של "מקורות": אספקת מים בכל תנאי, מחויבות לחקלאות ולהתיישבות בכל רחבי הארץ, טיפוח הידע, עידוד היזמות וקידומן של טכנולוגיות מים חדשניות.

 
בתחום החינוך הוענק הפרס לפרופסור מנחם רבהון מהטכניון - חוקר מוביל בתחום המים ודמות מופת בטיפוח דורות של חוקרים ומדענים. שיתוף הפעולה בין פרופסור רבהון ו"מקורות" נפרש על פני חמישה עשורים ומשתקף בציוני דרך בולטים אשר תרמו למשק המים בישראל: מהקמתו של "המוביל הארצי" בשנות השישים  של המאה הקודמת ועד להקמתו של "מתקן הסינון המרכזי" של "מקורות", הרביעי בגודלו בעולם, בשנות ה-2000.

 
הפרס בתחום החינוך הוענק גם לפרופסור ארנון בנטור מהטכניון, מומחה בעל שם בין-לאומי בטכנולוגיות בנייה ותשתיות, אשר קידם לאורך השנים שותפויות אסטרטגיות בין האקדמיה לתעשייה. פרופסור בנטור הפעיל תוכניות חדשות וחדשניות להכשרת מהנדסים ומדענים בכל תחומי התשתית, לרבות תוכניות ייעודיות בתחומי המים.

 
פרס "מקורות המים לישראל" על תרומה למשק המים בתחום החקלאות הוענק לעמי שחם, לשעבר ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, יושב ראש הוועדה החקלאית של המועצה וכיום יושב ראש רשות הניקוז ערבה. הפרס ניתן לעמי שחם על היותו שותף מוביל בעשייה של "מקורות" בערבה לאורך 40 שנה. תרומתו התבטאה ומתבטאת בקידום שורה ארוכה של תחומי מים וסביבה ובהתפתחותה של חקלאות מתוחכמת, מאורגנת ורווחית באזור, המבוססת על מחקר וטכנולוגיות מים חדישות. כפועל יוצא נפתח חלון הזדמנויות להרחבת ההתיישבות הציונית בערבה.

על תרומה ייחודית למשק המים בתחום החדשנות הטכנולוגית והחיסכון במים הוענק הפרס לשלוש חברות ישראליות, אשר פיתחו טכנולוגיות מים ייחודיות  על טהרת ה"כחול לבן":
חברת "עמיעד", המספקת פתרונות אופטימאליים לסינון מים, פתרונות אשר תורמים לחיסכון במים וליעילות תפעולית.
חברת "ארד טכנולוגיות", שהיא חברה מובילה בפיתוח מערכות טכנולוגיות לאיסוף ולבקרה אוטומטיים של נתוני צריכת מים וחשמל. החברה הקימה עבור "מקורות" מערך AMR לקריאה מרחוק של מדי מים, פיתוח טכנולוגי ייחודי אשר יושם לאחר מכן  גם במשקי מים נוספים רבים בעולם.

 
חברת "א.ר.י כפר חרוב", המתמחה בפיתוח אביזרים מתוחכמים לצנרת מים. מוצריה משולבים במערכת הארצית ותורמים להגברת אמינותה ולעמידתה חסרת הפשרות ביעדי אספקת המים. שיתוף הפעולה בין "מקורות" לבין "א.ר.י. כפר חרוב" הביא לפיתוחם של פתרונות "כחול לבן" ייחודיים מסוגם.

לאחר הענקת הפרסים הרצה על נושא "המים כמשאב קיומי ונכס אסטרטגי ומדיני" פרופסור אייל זיסר - פרופסור מן המניין בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה ודיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה.

בתכנית האומנותית הופיעו חבורת הזמר של "מקורות" בשיתוף  פעולה מרגש עם האומן והיוצר שלמה גרוניך, אשר הכינו במיוחד ליום חגיגי זה עיבודים מקוריים לשירים  מוכרים ואהובים.  

   

חלקו השלישי והאחרון של "יום מקורות המים" התקיים במליאת הכנסת וכלל דיון בהצעות לסדר היום בתחום המים. הדיון התקיים במעמד יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, אשר אמר: "ישנם מפעלים לאומיים שאינם זוכים בחיי היום יום לתשומת לב מספקת. הם מאפשרים את החיים כאן, אך מעטים בלבד מודעים למפעל האנושי וההנדסי האדיר הניצב מאחוריהם. המים הזורמים בביתנו, נתפסים אצלנו כמובנים מאליהם, אך לא כך הדבר. חברת "מקורות", שלשמחתנו עדיין בבעלות ממשלתית, אחראית לספק מים למרבית תושבי ישראל, תושבי הרשות הפלסטינית, ואף לירדנים. אגפי התכנון של חברת "מקורות" משתדלים לחשוב קדימה ולתכנן את עתידנו ואת עתיד המים במדינת ישראל, לשנים הבאות ולדורות הבאים".

 

הענקת ספר "מקורות" לנשיא המדינה מר שמעון פרס 

 

 

   

 

 

     

"מקורות" בוועדת החיוך

 

"מקורות" בוועדת חוץ וביטחון

 

"מקורות" בוועדת הכספים

 

"מקורות" בוועדת הפנים ואיכות הסביבה

 

"מקורות" בוועדת המדע וטכנולוגיה