עמוד הבית | חדשות | מכרזים | יצירת קשר | דרושים | חופש המידע | English
 
דלג על קישורי ניווט
דלג על קישורי ניווט
מכרזים
מרכזי מבקרים
אתר ספיר – נקודת המוצא של המוביל הארצי
אתר אשכול – חוויה מיוחדת באתר ייחודי
אתר מעיינות הירקון בראש העין
אתר דיזל חולדה - ירושלים
תחנת שמחה – מים לנגב
מערכת ההשבה והקו השלישי לנגב
ביקור חוויתי במרכז המבקרים "איגודן"
טיולים
חברה ירוקה
דו"ח קיימות 2011
מידע ושירות
חדשות ועדכונים
מאגר כתבות
שאלות ותשובות
היסטוריה
תיאום תשתיות
חופש המידע
אתיקה במקורות
מידע שימושי
ספקים
צרכן ביתי
אקדמיה
תלמידים
 
שירות לקוחות
רשויות מוניציפליות ותאגידים
תעשיה וחקלאות
 
Skip Navigation Linksמרכז מידע > מרכזי מבקרים > אתר ספיר – נקודת המוצא של המוביל הארצי
 
אתר ספיר – נקודת המוצא של המוביל הארצי 
 

אתר ספיר הוא המקום שבו מתחיל מסעם הגדול ביותר של המים בישראל – המסע מאגם הכנרת למרכז הארץ ולדרומה. חברת מקורות מזמינה את הציבור להגיע למרכז המבקרים שבמקום, להתרשם ממערך השאיבה המתקדם וללמוד עוד על מערכת אספקת המים הארצית ועל גדול מפעלי המים של המדינה – המוביל הארצי.

המבקרים במקום יוכלו לחזות במו עיניהם בארבע יחידות השאיבה הענקיות, השואבות את מי הכנרת מצינור תת-מימי המונח בקרקעיתהּ. בעזרת המשאבות רבות העוצמה מועלים מי הכנרת מגובה של 209 מטר מתחת לפני הים לגובה של 50 מטר מעל פני הים – דבר המצריך כמות רבה של אנרגיה.

בנוסף, יוכלו המבקרים לשמוע על הדרך שעוברים המים עד הגעתם לברז, סיפורים היסטוריים הקשורים להקמתו של המפעל הלאומי, הסברים על מפלס הכנרת ועל איכות המים ועוד. הסקירה מלווה בעזרי המחשה שונים כגון דגם חתך של המוביל הארצי וסרט המספר על המוביל.

בתום הצפייה בסרט, יסיירו המבקרים בתחנת השאיבה החצובה בהר, שם יוכלו להתבונן בשלוש יחידות השאיבה הענקיות הפועלות משנת 1964. לאחר מכן הם ימשיכו אל יחידת השאיבה הרביעית שהחלה לפעול בשנת 1992. היחידה משמשת גיבוי ומגבירה את אמינות אספקת המים. בעקבות שינוי בתפיסה הביטחונית, נמצאת משאבה זו במבנה בטון מחוץ לתחנת השאיבה.

בסופו של הסיור יכולים המבקרים לעלות למצפור צ'רה, המשקיף על נוף מרהיב ביופיו. המצפור, שהוקם על ידי חברת מקורות, ממוקם סמוך לנחל עמוד. בביקור מקבלים המבקרים הסבר על התגברות חברת מקורות על המכשול הטבעי שמהווה הנחל, החוצה את התעלה הפתוחה של המובל הארצי: מקורות הניחה צינורות פלדה בצורת גיחון, והמים יורדים לתחתית הנחל בעברו האחד, ועולים אל עברו השני על פי חוק הכלים השלובים. עומק גיחון נחל עמוד כ-150 מטר.

פרטים נוספים

  • מיקום המרכז: צפון-מערבית לחוף הכינרת, צמוד לאכסניית הנוער "כרי דשא"
  • משך הסיור: במרכז עצמו כשעה וחצי, במצפור צ'רה כחצי שעה
  • למי מתאים הביקור: לילדים ולמבוגרים מגיל 11 ומעלה
  • לבירורים ולתיאום ביקור: טלפון 04-6714770 או פקס 04-6726399

הגעה

לבאים מצומת גולני - יש להמשיך צפונה על כביש 65 עד לפנייה ימינה בצומת צלמון. לאחר מכן ממשיכים לכיוון מזרח על כביש מספר 807 לכיוון מגדל ובצומת מגדל פונים שמאלה על כביש מספר 90.

לבאים מכיוון צפון - מצומת עמיעד יורדים לכיוון דרום על כביש 90 ואחרי הפיתולים במורד הדרך לכינרת פונים שמאלה בצומת אתר ספיר.